کفش دربی مردانه چیست و چطور آن را ست کنیم؟

کفش دربی مردانه چیست و چطور آن را ست کنیم؟ کفش دربی از آن دست کفش‌های بسیار کاربردی و راحت است. این کفش نه مانند آکسفورد است که فقط باید با لباس رسمی آن را بپوشید، نه مانند کتانی حالت اسپرت دارد. در این مطلب می‌خواهیم درباره کفش دربی و نحوه ست‌کردن آن صحبت کنیم.

کفش دربی مردانه چیست؟

کفش دربی مردانه کفشی است به سبک کلاسیک و با اینکه زیاد رسمی نیست، ظاهری مجلسی دارد. در آمریکا به آن بلاچر می‌گویند و در انگلستان آن را دربی می‌نامند. دو نام دیگر آن گیبسون و لورن هستند که البته زیاد متداول نیستند.

کفش دربی سه نشانه بسیار مهم دارد:

۱. سیستم بند کفش آن از نوع باز است؛

۲. معمولا از سه تکه درست شده است: یک رویه با زبانه و دو کوارتر؛

۳. مچ پا در آن در معرض دید قرار می‌گیرد به جز در مدل بوت دربی.

کفش دربی مردانه چیست و چطور آن را ست کنیم؟

تاریخچه کفش دربی به چه زمانی برمی‌گردد؟

مانند بسیاری از کفش‌هایی که امروز می‌پوشیم، تاریخچه کفش دربی هم کاملا شناخته‌شده نیست. با این حال برخی منابع می‌گویند این کفش در زمان اولین ارل دربی در قرن دوازدهم با نام رابرت دفررس (Robert de Ferrers) ابداع شده است، برخی دیگر می‌گویند این کفش را برای چهاردهمین ارل دربی با نام ادوارد اسمیت استنلی در قرن هجدهم میلادی دوخته بودند؛ زیرا او پاهای بزرگی داشت و پوشیدن چکمه برایش دشوار بود.

در هر صورت کفش‌های دربی در اواسط قرن نوزدهم به‌عنوان کفش شکار و ورزش بسیار محبوب بودند. سبکی که ما امروز به‌عنوان کفش دربی می‌شناسیم، ممکن است همان چکمه‌های دوران جنگ‌های ناپلئون باشد. در آن زمان به این دلیل که پاهای سربازان در هنگام راه‌پیمودن در گرمای روز متورم می‌شد و نمی‌توانستند راه بروند، چکمه‌هایشان را طوری طراحی کردند که گشادتر باشد. بنابراین می‌توان گفت این کفش ریشه‌ای نظامی دارد. فضای کفش دربی به این شکل است که با تورم پا منبسط می‌شود و پاهای فرد در آن احساس راحتی خواهد داشت.


“راهنمای خرید کفش مردانه در انواع مدلهای مختلف”


تفاوت کفش دربی و آکسفورد چیست؟

کفش دربی شباهت بسیار زیادی به آکسفورد دارد و به همین دلیل در بیشتر مواقع آنها را اشتباه می‌گیرند. این در حالی است که این دو در جزئیات با هم متفاوت‌اند.

اول از همه، سیستم بند کفش آنهاست. سیستم بند کفش در کفش دربی باز است و سوراخ‌های بند، روی دو کوارتر قرار دارند که این کوارترها روی رویه دوخته شده‌اند. برعکس در آکسفورد، سیستم بند کفش بسته است و کوارترها زیر رویه کفش دوخته شده‌اند. یعنی درست در زیر سوراخ‌های بند یک درز قرار دارد.

دوم، زبانه کفش دربی، ادامهٔ رویه آن است و زیر دو کوارتر رفته است. در آکسفورد، زبانه تکه‌ای جداگانه است که زیر رویه کفش دوخته شده است.

سوم، کفش دربی در اصل فقط از سه تکه تشکیل شده است. کفش آکسفورد تکه‌های بیشتری دارد.

چهارم، فضای کلی دربی بازتر است، در حالی که فضای آکسفورد کیپ‌تر است.

پنجم، آکسفورد رسمی‌تر از دربی است. دربی را می‌توانید با شلوار فاستونی یا تویید بپوشید و استایلی رسمی برای خودتان درست کنید، یا اینکه آن را با شلوار چینو بپوشید و سبکی اسمارت کژوال داشته باشید یا اینکه با جین بپوشید و از سبک کژوال پیروی کنید.

چند نوع کفش دربی داریم؟

۱. دربی ساده

این مدل از یک رویه و دو کوارتر تشکیل شده است و هیچ طرح یا تزئینی روی آن ندارد. نه برشی روی آن می‌بینید، نه کلاهک پنجه دارد و نه سرپاشنه دارد. در بین کفش‌های دربی از همه رسمی‌تر است و معمولا در رنگ مشکی موجود است. هم نوع چرم دارد و هم نوع جیر.

۲. دربی با کلاهک پنجه

این مدل در قسمت پنجه یک به‌اصطلاح «کلاهک» دارد که ممکن است بروگ (بروژ) داشته باشد یا کاملا ساده باشد. بروگ همان سوراخ‌های تزئینی روی کفش هستند که با طرح‌های مشخص در کنار هم قرار گرفته‌اند. با اینکه بیشتر مواقع در کفش دربی این بروگ‌ها به لبه‌های کلاهک محدود می‌شوند، گاهی هم پیش می‌آید که کل کلاهک طرح‌دار باشد. در برخی از کفش‌های دربی، کلاهک پنجه می‌تواند رنگی متفاوت از خود کفش داشته باشد. مدل‌های کلاهک‌دار ممکن است سرپاشنه داشته باشند یا نداشته باشند.

۳. دربی وینگ‌تیپ یا بروگ

این نوع دربی کلاهک پنجه دارد و برش لبه آن به‌صورت W، M یا U است که تا هر دو طرف کفش امتداد یافته‌اند، طوری که شبیه نوک بال پرنده دیده می‌شوند. البته ممکن است این بال‌ها را نداشته باشند. برخی از مدل‌های آن سرپاشنه دارند. این مدل دربی از همه غیررسمی‌تر است و از انواع مختلف چرم تهیه می‌شود. کاملا کاربردی است و با هر تیپی می‌توانید آنها را بپوشید.

۴. وایت باک

این مدل کفش به‌خاطر سیستم بند کفش آن دربی به حساب می‌آید؛ اما در اصل خودش یک مدل با هویت مشخص است و مطلب جداگانه‌ای می‌طلبد. با این حال چون از نوع دربی‌هاست، اینجا درباره آن صحبت می‌کنیم. این مدل دربی را در اصل از پوست باکسین (نوعی گوزن سفید) تهیه می‌کردند و به همین دلیل آنها را وایت باک نامیده‌اند. امروزه آنها را از جیر سفید تهیه می‌کنند و مانند دربی ساده هستند. به‌شکل سنتی فقط در رنگ سفید یافت می‌شوند.

۵. دربی آپرون تو

در کفش دربی آپرون تو (Apron Toe)، یک تکه اضافی از چرم دوخته‌شده مانند یک پیش‌بند رویه را می‌پوشاند. معمولا فقط قسمت فوقانی رویه را پوشانده است و تا پنجه کفش امتداد نمی‌یابد.


“جهت مشاهده جدیدترین مدلهای کفش مردانه روی لینک کلیک کنید”


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *