مهم ترین ویژگی های کفش مناسب چیست؟

مهم ترین ویژگی های کفش مناسب چیست؟ در مورد ویژگی‌های مختلفی که لازم است یک کفش داشته باشد تا کفش مناسبی برای شما به حساب بیاید صحبت کنیم و یکسری نکات ضروری برای موفقیت در تهیه یک کفش مناسب را هم به شما آموزش دهیم.

 

مهم ترین ویژگی های کفش مناسب چیست؟
اما چه عواملی در حفظ سلامتی پاها تاثیر بسزایی دارد؟

داشتن سبک زندگی مناسب:

یعنی توجه به بهداشت پا، سبک نشستن، میزان ایستادن روی پاها، وزن مناسب و …
استفاده از کفش مناسب و استاندارد

ویژگی‌های کفش مناسب را بشناسید:

  • اندازه کفش:

کفش مناسب است که برای پاهایتان گشاد نباشد، در غیر این صورت منجربه ساییده شدن پوست با بدنه کفش و تاول زدن پا شده و گاهی هنگام راه رفتن تعادل شما را هم برهم می‌زند.

هم یک کفش مناسب نیست، شست پا، باید بتواند به سادگی تحرک داشته باشد به طوری که بین نوک پا و کفش اندکی فاصله باشد، کناره های کفش به پاها فشار وارد نکند و اندازه پنجه کفش باید به میزانی باشد که انگشتان پا بهم فشار نیاورده و روی هم نروند.

  • مقاومت کفش در برابر عوامل آسیب‌زا:

کفش باید ضخامت مناسبی داشته تا در حد امکان از پا در برابر سرما، گرما و ضربه‌های وارد شده محافظت کند، همچنین کفش مناسب در کف خود مقداری عاج دارد یا جنس زیره کفش نوعی است که می‌تواند جلوی سرخوردن را بگیرد

  • جنس کفش:

جنس رویه کفش باید از نوعی باشد که تهویه مناسبی برای پاهای شما فراهم نموده تا از عرق کردن، بو گرفتن و رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها روی پاهای شما جلوگیری کند.

با توجه به این موضوع کارشناسان کفش‌ چرمی را مناسب ترین کفش برای سازگاری با پاهای انسان معرفی می‌کنند.

  • انعطاف کفش:

کفش باید از انعطاف کافی برخوردار باشد تا در هنگامی پیاده روی پاهای شما را آزار ندهد و منجربه تغییر نحوه راه رفتن شما نشود؛ در صورت تغییر نحوه عادی راه رفتنتان آسیب‌هایی مانند میخچه گریبانگیر شما می‌شود.

  • کفه داخل کفش:

کفه داخل کفش باید فضای خالی کف پا را پوشش دهد تا از کمر درد و زانو درد جلوگیری کند، همچنین کفه کفش باید پتانسیل ارتجاعی بالایی هم داشته باشد تا فشارهای وارد شده به کف پا را کاهش دهد.

  • پاشنه کفش:

برای پاهای معمولی پاشنه استاندارد بین 2 تا 4 سانتیمتر تعریف شده که بیشتر از این میزان خطراتی را برای ستون فقرات و زانوان به وجود می‌آورد؛ همچنین توصیه شده پاشنه کفش‌ها پهن باشد، تا حمایت خوبی از قوس کف پا داشته و آسیب‌های وارده به پا و کمر را کاهش دهد.

  • مکانیزم تغییر اندازه در کفش:

اجزایی مانند بندهای نخی، بندهای کشی، بند چسبی، قلاب یا نوار و سگک در کفش‌ها این قابلیت را برای شما ایجاد می‌کنند که اندازه کفش را تا حدی برای پای خود بزرگ و کوچک کنید، همچنین این اجزا از قوس کف پای افراد هم حمایت بیشتری می‌کنند.

زمان مناسب خرید کفش:

پاهای انسان بر اثر راه رفتن، ایستادن و دریافت دماها و ضربه‌های مختلف، در زمان شب در منبسط‌ترین حالت خود قرار دارد، پس اوخر روز بهترین زمان برای پیدا کردن سایز مناسب کفش است.

هنگام خرید جوراب متناسب با کفش بپوشید:

فرض کنید زمستان به خرید کفش رفته اید و هنگام خرید کفش رسمی به جای جوراب نخی جوراب پشمی پوشیده باشید…

اگر تناسب بین جوراب و نوع کفش رعایت نشود بعدها با مشکل تنگی و گشادی کفش مواجه می‌شوید.

کفش به پاهایتان بیاید:

کفشی را انتخاب کنید که مناسب ساختار پاهایتان و حالتهای انگشتانتان باشد، کناره و پشت پاهایتان تحت فشار قرار نگیرد؛ در واقع کفش باید از لحظه پوشیده شدن راحت باشد فریب وعده راحتی در آینده را نخورید.

حتما با کفش قدم بزنید:

پس از پوشیدن کفش در فروشگاه حتما با آن قدم بزنید، اگر کفش بندی است حتما بند آن را هم ببندید.

کفش مناسب برای بیماران و شرایط خاص:

  • کمردرد:

در صورت کمردرد سعی کنید از کفش‌های طبی استفاده نمایید زیرا برخی از این کمردردها معلول استفاده از کفش‌های نامناسب است.

یا در برخی موارد زخم‌های کف پای این افراد به سادگی التیام پیدا نمی‌کند؛ لذا این افراد در انتخاب کفش خود حتما باید با پزشک متخصص مشورت داشته باشند

  • خانم‌های باردار:

خانم ها معمولا در طول دوره بارداری حداقل نیم شماره و حداکثر یک شماره، سایز پاهایشان تغییر خواهد کرد.

همچنین در بین انواع کفش‌ها، کفش‌های راحتی گزینه مناسبی برای این دوره است تا از فشار بر پاها و ناحیه پشت افراد جلوگیری شود

  • اضافه وزن:

افرادی که از اضافه وزن مفرط رنج می‌برند کفش‌های تخت برای آن‎‌ها گزینه مناسبی است زیرا کفش‌های پاشنه دار تعادل آن‌ها را به راحتی بهم می‌زند.


“خرید انواع کفش در مدلهای متنوع و به روز”


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *